2 sierpnia 2013

Jak czytać skład kosmetyków :)

Witajcie :)

Potraficie rozszyfrować skład kosmetyków? Jeśli nie- witam w klubie :) Producent ma obowiązek wypisać na opakowaniu wszystkie składniki, jednak wiele osób nie korzysta z tych informacji. Dlaczego? Powód jest prosty: terminologia. Oczywiście najlepiej byłoby nauczyć się tych wszystkich nazw i przed zakupem dokładnie analizować zawartość kosmetyku. Jeśli jednak nie jesteście zainteresowane tym sposobem, to może przyda Wam się mój mały przewodnik :) Czas na podstawowe informacje, szczegóły w następnych postach ;)*INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients*, czyli Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. Jest to system nazewnictwa składników kosmetyków. Według tego systemu w składzie kosmetyku wszystkie nazwy związków chemicznych są w języku angielskim, a nazwy roślin- po łacinie.

Dzięki temu, że producent ma obowiązek umieścić skład kosmetyku na opakowaniu, wiemy za co płacimy. Cena nie jest zależna tylko od tego, czego użyto do wyprodukowania danego kosmetyku. Kupując np. drogie perfumy płacimy dodatkowo za piękny flakonik, ozdobne pudełko, kolorowe reklamy w prasie, spoty reklamowe w telewizji, gwiazdę występującą w kampanii reklamowej, markę, projekt etykiety itp. Takimi dodatkowymi kosztami są obarczone praktycznie wszystkie produkty. Zdarza się nawet, że kosmetyki różnych marek mają identyczny/bardzo zbliżony skład, a ceny już zdecydowanie inne. Dlatego zwracajmy uwagę na to co kupujemy i za co tak naprawdę płacimy. Porównujmy składy kosmetyków, sprawdzajmy co kryje się nazwami składników i nie dajmy się oszukać firmom kosmetycznym.*Jak czytać skład kosmetyków*

Przede wszystkim *wybierajmy kosmetyki o jak najkrótszym składzie*. Im jest on dłuższy tym gorzej. Tak samo jak w przypadku żywności.

Składniki na opakowaniu podawane są w nieprzypadkowej kolejności. Są one wypisane *według zawartości danego składnika* w preparacie. Oznacza to, że składnik, którego jest najwięcej znajduje się na pierwszym miejscu, a ten, którego jest najmniej- na ostatnim.

Na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy *bazę, czyli produkt którego jest najwięcej*. Najczęściej jest to Aqua, czyli* woda*. Innymi składnikami, które możemy spotkać na pierwszym miejscu są różnego rodzaju *oleje i alkohole*.

Na drugim miejscu powinny być *składniki aktywne*, jednak często znajdują się w tym miejscu *wypełniacze czy emulgatory*.
Na trzecim miejscu powinny być wszelkie *wyciągi roślinne i inne składniki kosmetyku*. Dopiero na samym końcu powinny być wszelkie *konserwanty czy barwniki*. Najczęściej składniki, których jest mniej niż perfum (w składzie występują po Parfum), są w tak małej ilości że ich działanie będzie praktycznie nieodczuwalne.

1 komentarz:

  1. Również wspomagam sie jesli chodzi o czytanie składów, bo sama potrafie rozpoznać doslownie kilka składników...

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz..
Jest to dla mnie inspiracja do dalszego działania i rozwijania bloga :)
Jeżeli moja strona się wam podoba zapraszam do obserwacji :)